Cor Dare 3/2019

Zpravodaj 3/2019:  2 v 1

Lucinka je malá holčička z města, která tráví prázdniny u dědečka ve mlýně. Chodí s ním a jeho psem Brokem do lesa a pomáhá mu s prací okolo mlýna. Jednou večer Lucinka vidí poletovat na paloučku u mlýna světlušky a tak jí dědeček vypráví příběh o jeho babičce Mařence, která ráda pozorovala vše živé kolem sebe, a bylo ji líto, že nerozumí řeči světlušek. Jednou pozorovala mravence, když v tom najednou přišla bouřka. Všichni mravenci se před deštěm schovali až na jednoho, kterého voda unesla pryč od mraveniště. Mařenka mu pomohla a on jí pověděl o Kouzelné lucerně, díky které se bude moct stát světluškou a rozumět jejich řeči. Mařenka ji našla ve staré lípě a pomocí ní se dostala do světla světlušek, kterým již rozuměla a byla jako jedna z nich. Podle dědečka ta lucerna je někde na půdě mlýna, ale jemu se jí nikdy nepodařilo najít. Lucinka se rozhodla, že lucernu najde.

Mezitím se koná v jeskyni sněm. V jeskyni žijí tvorové, kteří nemají rádi světlo a tak se bojí i Lucinky a světla, které má podle legendy nést. Jejich vůdcem je havran Krák, který má ze světla největší strach. Rozhodnou se, že Lucince překazí snahu najít lucernu. Můra Šeroprach letí na půdu, aby našel lucernu dříve než Lucinka. Na paloučku u mlýna mezi břízkami je sněm světlušek, ty naopak chtějí Lucince pomoci najít lucernu…

Kdo je Hbituška, Šeroplach, Zlatuška, Kmitlík, Šouralka a Frfelník? Podaří se Lucince lucernu najít? Jaké ji čeká dobrodružství?

Skrze džungli v indické Seonijské pahorkatině putuje rodina s malým dítětem. Slunce začíná zapadat, proto se rodina utáboří. Odpočívající rodinu překvapí starý kulhavý tygr Šér-Chán, který chce pro svou zábavu ulovit člověka. Než se ale rozhodne, koho ulovit, lidé ho zaženou a Mauglí se odbatolí do džungle. Tam ho najde Táta Vlk, který ho odnese do svého Doupěte k Rakše – Mámě Vlčici. Rakša se rozhodne Mauglího vychovat společně se svými čtyřmi vlčaty. Šér-chán se ale své kořisti jen tak vzdát nechce. Přemlouvá vlky ze smečky, aby Mauglího mezi sebe nepřijali. Zákon Džungle říká, že každé nově narozené mládě musí mezi sebe smečka přijmout na Poradní Skále a musí se za ně zaručit dva vlci ze smečky, jiní než jeho rodiče. Za Mauglího se žádný z vlků nechce přimluvit, ale přimluví se medvěd Balú, který učí všechna vlčata smečky zákonu džungle. Za Mauglího se přimluví i přítel smečky – černý panter Baghírá, který zároveň daruje smečce čerstvě uloveného býka a Mauglího tím vykoupí.

Mauglí se tak stal právoplatným členem smečky. Balú ho učil zákonu, Baghíra mrštnosti a obratnosti, Táta Vlk lovit. Mauglí byl bystrý a velice zvědavý chlapec, ale…

Je Mauglí v džungli v bezpečí? Jsou kolem něj jen samí přátelé? Jak dostal do trosek starého města? A kam se poděl Šer-Chán?

Chtěli byste znát odpovědi na všechny ty otázky? Chtěli byste vědět, jak se příběhy budou vyvíjet a jak skončí? Vaše děti vám to mohou všechno zjistit. V říjnu totiž budeme do oddílu kupovat pro všechny děti skautské stezky – deníčky s úkoly motivované právě těmito příběhy.

Dva příběhy v jednom oddílu. Dva symbolické rámce směřující k jednomu cíli – všestranně rozvíjet děti, aby byly připravené pro život a nebály se být aktivní. To je skauting.

Libor Sukup

Mohlo by se vám líbit...