Hezké jaro s Nechoránkem

Zpravodaj 1/2017: Všem příznivcům místního Zpravodaje a hlavně všem příznivcům místního folkloru přejeme hezké jarní dny. Opět vás zdravíme my všichni, co se pravidelně scházíme ve školní družině.

S příchodem nového roku přišlo i mezi nás několik nových dětí. Drobotina, která doplní mladší skupinu. Malá předškolní děvčátka, která jsou zatím tak nadšená, že doma od oběda sedí v pozoru a čekají, kdy už „bude zase ten Nechoránek“.

 Ze starší skupiny nám naopak někteří kluci odešli. Naštěstí ne úplně, jen se přemístili z taneční třídy do hudební. Společně s panem učitelem Michalem Grombiříkem pilně nacvičují v cimbálové muzice nové písničky. My tanečníci se těšíme, že si tak společně všichni zazpíváme v Nechorách na Májovém zpívání, kam se už tradičně chystáme.

Než ale přijde poslední sobota v květnu, budeme mít za sebou velký kus práce. Předně nás budou reprezentovat na regionálních pěveckých soutěžích naše děvčata. Dnes už ostřílená Vendulka Tlachová, ke které se nově přidají Verunka Klímová a Viktorka Murasová. Vendulka a Verunka postoupily v Břeclavi do užšího kola soutěže O malovaný tulipán Boženy Šebetovské. Malá Viktorka se k nim pak přidá ve Starém Poddvorově, kde se už tradičně koná regionální kolo Zpěváčka Podluží. Tak jim všem držme palce!

Na konci dubna pojedeme reprezentovat Prušánky do Mikulčic, kde se letos koná putovní přehlídka podlužáckých dětských folklorních souborů. Loni jsme na ní vystoupili poprvé, a to v Moravském Žižkově. Letošní přehlídka je soutěžní, tak se budeme snažit, i když nám jde spíš o setkání s přespolními kamarády a pohodovou folklorní náladu. A než se ti naši malí muzikanti v cimbálce pořádně sehrají, doprovodí nás už poněkolikáté Dětská cimbálová muzika z Lužic.

To jsou akce, které nás v nejbližší době čekají. Co jsme ale už letos absolvovali, je dětské fašankové odpoledne ve Tvrdonicích. Místní soubor Pomněnka pořádá tento program už mnoho let, my jsme se ho zúčastnili podruhé. Tentokrát jsme jeli převážně s mladšími dětmi, aby poznali okolní soubory, jiné kroje a zvyky. A tady je třeba říct, že jakmile začala hrát hudba, vrhly se naše děti na parket a protančily celé odpoledne. Přidaly se také k fašankové vrtěné, kterou se pro tuto příležitost naučily. Naše malé prušánecké kolečko tak bylo plnohodnotnou součástí sváteční veselice. A malé tanečnice v dětských podlužáckých „kaboších“ dojely – podle rodičů – domů nadšené. Z kluků nás ve Tvrdonicích zastupoval jen Ondra Humplík, protože se odpolední program kryl s fotbalovým turnajem. Ondrovi patří na tomto místě velká pochvala a poděkování, protože se naprosto hrdinně postavil do role jediného tanečníka a naše děvčata rozhodně nenechal sedět. Ondro, díky 🙂

Tož, nashle koncem května v Nechorách. Těšíme sa.

                                                                                     Přejeme vám hezké jaro, Nechoránek

Mohlo by se vám líbit...