Hudební, taneční a výtvarná škola

Zpravodaj z Prušánek 3/2015:

HTVŠ má za sebou první týdny a myslím, že i přes počáteční organizační problémy se můžeme radovat z toho, že  máme konečně něco, co může výrazným způsobem přispět ke kulturnímu rozmachu celé obce a hlavně mladé generace. S podporou vedení obce a jejich pracovníků a ve spojení s vedením ZŠ se podařilo zrealizovat projekt, na který jsme se pilně připravovali po celý rok.
HTVŠ aktivně využívá prostory jak ZŠ, tak i kulturního domu k výuce následujících oborů:

1. crop-404744-fletna_tyden.czbicí nástroje
  2. cimbál
  3. výtvarná výchova
  4. irský tanec
  5. hudební výchova
  6. housle
  7. klasická a elektrická kytara
  8. baskytara
  9. klavír
  10. zpěv
  11. klarinet
  12. příčná flétna
  13. trumpeta

HTVŠ začalo navštěvovat šedesát pět dětí, z nichž ti, kteří hrají na nějaký hudební nástroj či zpívají, mají povinnou i hudební nauku. Každá vyučovací hodina trvá čtyřicet pět minut s tím, že výtvarný a taneční obor sdružuje děti do týmů.
Rodiče, kteří mají zájem své děti zapsat na jeden z výše uvedených oborů, mají stále možnost tak učinit v průběhu tohoto školního roku přes paní Milenu Hromkovou v knihovně OÚ, i když „do vlaku se nejlépe nasedá, když stojí ve stanici, nikoliv když se rozjíždí“

Jak již bylo dříve avizováno, pedagogický sbor HTVŠ se skládá převážně z mladých kvalifikovaných kantorů, kteří mají upřímný zájem podat maximální výkon a své žáky motivovat jak nejlépe to jde. Většina z nich jsou aktivními hráči vynikajících souborů anebo mají skvělou reputaci ve svém oboru. Jejich profil bude možné shlédnout koncem září na stránkách obce a v regionální televizi, kde se dětem a rodičům postupně  představí.

HTVŠ se v hudebních oborech opírá o britský systém ABRSM a Rockschool, a to z toho důvodu, že tyto instituce pomáhají formovat hráče po všech stránkách, zejména přednesu, hudebního stylu, technické zdatnosti, čtení z listu, rytmu, intonace, dynamiky, artikulace a hudební teorie. Tyto systémy mají jasně nastaveny kritéria hodnocení a jsou uznávané po celém světě.

Za celý realizační tým HTVŠ přeji našim žákům hodně úspěchů a nadšení z umělecké činnosti, kterou si vybrali. Rodiče vybízím, aby své děti podporovali, a to zvláště v okamžicích, kdy se dětem nebude chtít cvičit, protože ta doba určitě přijde. Pravidelné a kvalitní cvičení však povede k rychlejšímu osvojení nástroje. Ti šikovnější dostanou  šanci stát se členy vznikajících hudebních těles, kde budou moci svůj nabytý um ještě více zdokonalovat. Každé dítě dostane šanci vystoupit před živým publikem. První vystoupení proběhne komorně pouze před rodiči a to v období adventu,  druhé pak na konci školního roku 2016, kdy se naši žáci poprvé představí širší veřejnosti. Konkrétní termíny budou samozřejmě v předstihu zveřejněny.
Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se jakýmkoliv způsobem zasadili o vznik a management HTVŠ – vedením obce a jejími pracovníky počínaje, až po vedení ZŠ konče.

Přeji nám všem, aby HTVŠ přineslo kýžené plody a v budoucnosti přispělo k obrodě hudebního, tanečního a výtvarného umění v naší obci.

Za realizační tým Martin Novák

Foto: www.tyden.cz