Jaro v Nechoránku

Zpravodaj 1/2019:

Přejeme všem hezké dny a taky hezké počtení. Děti z Nechoránku si po šňůře vánočních vystoupení lehce vydechly, aby měly dostatek sil do další práce. V novém roce se s námi rozloučili poslední dva kluci. Ty jsme si jako poklad drželi zuby nehty. Přesto nám Ondra Humplík a Míša Křivák přinesli v lednu kytičku na rozloučenou. Sportovní aktivity a síla klučičího kolektivu jsou mocnější než folklorní volání našich tradic.

A teď jen drobná vsuvka: pokud máte doma někdo malého zpěváka nebo neposedu, který rád poskakuje, klidně ho přiveďte mezi nás. Nové kluky tanečníky moc rádi uvítáme.

Aktuálně je tedy Nechoránek takový „babinec“. Od těch nejmenších, školkových, až po slečny, které jsou už na druhém stupni ZŠ. Tance a pásma jsou tak upraveny adekvátně jejich věku. Hned na začátku roku jsme se pustily do nácviku klasické dětské hry, která byla oblíbená už v časech Podlužánku – na Luňáka. Před pár lety ji s námi tančili ještě kluci. Dnes už si ji pamatují jen nejstarší děvčata. Pro většinu tanečnic je to úplně nový úkol. Tento tanec je pro nás jakýmsi podlužáckým dědictvím a rádi jej tak předáváme dál.

Každoročně taky dětem představujeme zvyky a tradice spojené s ročním koloběhem. Jsou to často říkadla a tance, se kterými ani nevystupujeme. Jenom chceme, aby je znali a věděli, co a proč se slaví.  U fašankových říkadel jsme se společně nasmály. A že jich je.

K dalším pravidelným akcím děvčat z Nechoránku patří jarní účast na pěveckých soutěžích. Letos prošly přes základní kolo tři naše zpěvačky – Simona Hnátková, Veronika Klímová a Vendula Tlachová. Budou nás reprezentovat v břeclavské pěvecké soutěži „O malovaný tulipán Boženy Šebetovské“, a to sólově i v duetech.

Teď ale už do tance. Připravujeme nové pásmo o děvčatech – parádnicích, které vám představíme na Májovém zpívání v Nechorách. Termín je každoročně stejný – je to poslední sobota v měsíci květnu. Společně s námi se představí další dva dětské soubory. Pestřejší program diváci vždy ocení. Před prázdninami nás ještě čeká vystoupení v Hodoníně a účinkování v programu, který už tradičně připravují žáci a pedagogové prušánecké HTVŠ.

Držte nám palce a my se jdeme vrhnout do práce.

Hezké dny vám přejeme,
jaro už vám vezeme,
hned, jak my to budem umět,
všecko vám předvedeme

Děti z Nechoránku, foto: Jana Čadík (návštěva Slovácké chalupy v Dolních Bojanovicích)

Mohlo by se vám líbit...