Jaro v Nechoránku

2016_nechoranek_12015_1Zpravodaj z Prušánek 1/2015:

Zdravíme vás všechny v tyto jarní dny. Slunko už hřeje víc, tma se zkracuje a my všichni se pomalu probouzíme k životu. Je to znát i na našich zkouškách, kdy se dětem po zimě opět vlévá krev do žil.

Tu jsme zakončili vystoupením na návštěvě ve Tvrdonicích, kam nás pozvaly děti ze souboru Pomněnka. Pro své přespolní kamarády pořádají každoročně dětskou fašankovou zábavu. A tak, jak se na každý pořádný ples sluší a patří, sálem zněly polky a valčíky. Některé soubory měly krátká vystoupení, tak jako my, jiní se jen přišli příjemně pobavit. Právě fašank ve Tvrdonicích nás inspiroval k tomu, že už děti pomalu začneme učit párové tance. S vrtěnou jsme se několikrát veřejně představili, ale polka a valčík teprve čekají na svou premiéru. A i když jsou to tance pro dospělé a na dětských přehlídkách je uvidíte jen zřídka, tak si často malí folkloristi rádi hrají na to, že už jsou velcí a pořádají právě například plesy nebo dětské hody. Ostatně na jedny dětské hody se chystáme v červnu, tak jako loni, do Starého Poddvorova. Doufáme, že už se v té době kluci nebudou stydět a hrdě vyzvou své partnerky k tanci!

2016_nechoranek_12015_2Rádi bychom také zpestřili program tradičního Májového zpívání v Nechorách a zveme k nám okolní soubory. Můžete se těšit, že vám odpoledne mezi sklepy zpříjemní například děti z Dolních Bojanovic ze souboru Slunéčko, soubor Šáteček z Hrušek nebo již zmiňovaná Pomněnka z Tvrdonic.

A Tvrdonice budou letos pravděpodobně skloňovány častěji, protože společně se Slováckým krúžkem jednáme o účasti na festivalu Podluží v písni a tanci ve Tvrdonicích. Další pozvání jsme pak přijali od slovenských kamarádů z Kútů, kde navštívíme festival Za Kútama na vršečku. Poprvé jsme ho „omrkli“ minulý rok.

To všechno stihneme do prázdnin a zase vám o tom do Zpravodaje napíšeme. Pak už nám začne hodová příprava. Stejně jako se teď učíme dospěláckou polku a valčík, začínáme se základními kroky verbuňku. Kluci vypadají nadšeně a schválně, kdo na hody nejvýš vyskočí?

                                                                                  Hezké jaro a na shledanou

                                                     Text a foto: Iva Letochová a Bibiana Stávková

Mohlo by se vám líbit...