K Nechorám do sklepa za mladým vínem 2017 – ohlédnutí

Zpravodaj 4/2017: Třetí ročník podzimních otevřených sklepů opět přilákal do Nechor řadu milovníků moravského vína. A tak se v sobotu 25. 11. 2017 sjelo a sešlo do sklepních uliček 644 nedočkavých návštěvníků. K ochutnávce byla v jedenadvaceti sklepech připravena nejen letošní vína.

Řada návštěvníků využila k pořízení zvýhodněné vstupenky s předstihem internetový předprodej. Pro ně, ale i pro ty, kteří přijeli do Nechor bez rezervace vstupného, se pokladna otevřela už v pátek večer. A tak ti, kteří této možnosti využili, mohli v sobotu ráno v 10:00 hod. vyrazit rovnou mezi sklepy. Další návštěvníci přijížděli v průběhu celé soboty. Poslední početnější skupina dorazila dokonce až po 16:00 hodině. Pokladna po oba dny fungovala bez problémů, za což děkujeme jak jejímu vedoucímu, tak místním seniorkám a dalším dobrovolníkům z řad našich spoluobčanů.

Do 11:00 hod. se mohli návštěvníci přihlašovat k účasti v připravených soutěžích. Naše seniorky je k účasti vyzývaly tak vehementně, že limitovaný počet soutěžících byl záhy naplněn. V 15:00 hod. v centru Nechor zahájil soutěže starosta naší obce. První soutěží byl podruhé „Nechorských souboj v lúpání dyňových jáder“. Většina soutěžících se s jádry v této podobě setkala poprvé. Po nezbytné instruktáži se pustili do boje, v jehož průběhu jejich počínání komentoval náš starosta. Vítězem dvoukolového souboje se stal Ivan Stachovec z Brodského. Velký zájem návštěvníků vzbudila jako vždy následující soutěž v natažení koštýře o objemu 0,7 l na čas. Nejrychleji to zvládl Michal Fišer z Králík ve skvělém čase 3:12 s. Pak už hrála k tanci a poslechu až do pozdních večerních hodin Kapela starých časů.

Návštěvníci pokračovali v ochutnávkách ve sklepech nebo si dopřáli občerstvení. Mohli si vybrat z nabídky rychlého občerstvení u stánků, v některých otevřených sklípcích a ve Vinných sklepech u Jeňoura. V Průvodci našli i kupón na vyprošťovací polévku. Tu pro nás letos uvařili ve stánku rodiny Bolfíků. Z nabídky polévek v sobotu během dne i v neděli dopoledne si jistě vybral každý.

Počasí nám tentokrát úplně nepřálo, ale v průběhu dne se ranní vítr utišil a poprchat začalo naštěstí až po uzavření sklepů. V anketě se návštěvníci shodli na tom, že naše otevřené sklepy byly super. Anketní lístek odevzdalo 312 návštěvníků a nás obzvlášť potěšilo, že 48% z nich bylo na naší akci úplně poprvé.

V neděli dopoledne si hosté nakoupili vína domů nebo jako dárek pro své blízké a přátele k Vánocům. Ostatně blížící se svátky jim připomněla i vánočně laděná výzdoba všech otevřených sklepů. A slova návštěvníků z anketních lístků jsou velmi výmluvná a nechybí v nich humor.

Jak jste se dozvěděli o dnešní akci?

„Mluví se o vás fšude.“
„Byl jsem pozván rodiči své snoubenky.“

Vaše hodnocení a případné připomínky?
„S tímto dotazem se obraťte na rodiče mé snoubenky.“
„Objednat u Pánaboha, ať příště vypne vítr.“
„Výborná organizace, značení sklepů, informace, super blok a celková atmosféra na akci.“
„Moc se nám zde líbilo, skvělá vína, příjemní lidé, přijedeme zas.“
„Výborný – prostě špica.“
„Radosť sa sem vracať každý rok.“

A odkud k nám návštěvníci přijeli? Nejen z celé České republiky (napříště snad připravíme i mapku k označení míst), ale i ze Slovenska (nejen příhraničí a tradiční Bratislava, ale i Banská Bystrica apod.) a z Polska.

Touto úspěšnou akcí ukončil Spolek Nechorští vinaři letošní činnost. Už dnes můžeme místní ubytovatele informovat o tom, že otevřené sklepy v roce 2018 pořádáme 23. 6. a 24. 11.

V závěru roku děkujeme všem, kteří k úspěchu našich akcí přispěli. V první řadě dobrovolným pomocníkům z řad občanů Prušánek, Vinným sklepům u Jeňoura a pracovníkům obce Prušánky. Rovněž našim sponzorům, kterými jsou Vinařský fond, Jihomoravský kraj a Obec Prušánky.

Našim příznivcům a podporovatelům přejeme do nového roku pevné zdraví, štěstí a všem vinařům přízeň našeho patrona Sv. Urbana.

Michaela Hradilová, Spolek Nechorští vinaři, foto Martina Nešporová

Trocha poezie

Tatovi 17.12.

Klečí vinař na stráni,
rukama rovná tenký rév,
pousmál se, asi myslí na ženy,
na lásku, na víno jak krev.

Poznal chutí v životě svém,
barev jak z malířovy palety,
tichý sen o víně panenském
má v sobě hluboko zakletý.
Sen bez hořkosti a splínu,
tmavý rubín do portugalu vetknutý,
prorostl až ke kořenům černou hlínu,
srdce své potěšil jedním douškem spláchnutým.
Ze sbírky „Nechorské byliny“ Pigi