Jak se máme v Nechoránku

2016_nechoranek_podzim2015Zpravodaj z Prušánek 4/2014

Příjemný adventní čas všem!

Opět vás zdravíme, my, parta z Nechoránku. Letošní školní rok je pro nás třetí sezónou. I když naše děti by mohly namítnout, že se to na školní roky počítat nedá, protože musí chodit o prázdninách a hned v září je Vinobraní, tak jaképak lenošení v létě. Ale pravda, po vystoupení v Nechorách jsme si malou přestávku udělali, aby bylo kde načerpat síly do další práce.

Letošní dětská škatulata se nám opět mírně zahýbala. Kvůli gymnastice na čas přerušila malá Adélka Horká, nadšená folkloristka a nadějná zpěvačka, a to s velkým zármutkem jak rodičů, tak i kamarádky ze souboru, Simonky Hnátkové. Ale dveře má u nás otevřené, stejně jako vy všichni, kteří po nás pokukujete. Ideální varianta je, pokud s dítkem přijdete na hodinu a sami pak posoudíte, zda ano či ne. Věk, kdy se dítě umí svobodně projevit (obzvlášt chlapci), je nejdřív kolem pěti let.

Kdo naopak přišel? Překvapivě kluci. Letos je jich víc než děvčat, což nebývá u souborů obvyklé a doufejme, že jim – nám to vydrží. Někteří mají v Nechoránku starší sourozence, a tak je jejich nástup jednodušší. Často ale bývají mnohem živější než jejich starší bratři, že Marťo Košute a Marťo Kremre? Dalším nováčkem je Pavlík Přikryl, který možná na začátku jen doprovodil maminku se sestrou a už s námi zůstal.

Tento první půlrok se ujala většího podílu vedení Bibiana Stávková, která pro děti připravila klasickou hru „ Na Luňáčka“. Toto krátké pásmo je oblíbené mezi dětmi napříč generacemi, takže si ho možná pamatují maminky a babičky, ještě z dob Podlužánku. Často patří ke klasikám dětského repertoáru u mnoha souborů. U nás je moc oblíbená část, kdy kluci tahají holky za vlasy – mají to takzvaně v popisu práce.

No a v neposlední řadě se samozřejmě chystáme na Vánoce. Adventní čas je dobou, kdy by se měl každý z nás zastavit, utichnout a popřemýšlet. Proto i my s dětmi vánoční koledy necháváme pozvolna plynout, aby se nám pomalu vrývaly pod kůži. Aby byl čas, uvědomit si, o čem to vlastně zpíváme. A které jsme pro vás připravili letos? Některé jste už mohli slyšet při rozsvěcování vánočního stromečku před obecním úřadem. Ty další si přijďte poslechnout a společně s námi zazpívat na Štědrý den, když budeme koledovat na návsi.

                                                                       Přejeme vám klidné a pokojné vánoční svátky

                                                                                     Iva Letochová a Bibiana Stávková

Mohlo by se vám líbit...