Půjdem spolu do Betléma…       

Zpravodaj 4/2019: S dalším vydáním Prušánského zpravodaje vás opět zdravíme.

O čase předvánočním se říká, že je to období rozjímaní a klidu. Nebo by to tak teda mělo být. Ale jistě to sami dobře znáte. Většinou je to naopak. Hodně práce, finišování na konci roku a tak dále a tak dále. V Nechoránku je to zrovna tak.

Asi každý soubor, skupina nebo prostě jakákoliv parta, co veřejně vystupuje, má právě před svátky program hodně nabitý. Podobně jsme na to i my. Sotva odvystupujeme na tradiční slavnosti Vinobraní v Nechorách, začínáme s přípravou vánoční.

Letošní pásmo je o putování malých koledníků, a to z Prušánek přímo do Betléma. Děvčata, co si spolu hrávají, zaslechnou písničku o právě narozeném miminku v Betlémě. Rozhodnou se, že mu samy přinesou nějaké dárky. Jenomže, jsou to všechno děvčata nemajetná a tak si dárky musí vykoledovat. Proto s písničkou a prosbou obchází dědinu. Společně se pak s malým ranečkem a lucernou vydávají na dlouhou cestu. Nakonec Ježíška najdou a všechny vykoledované dárky mu předají.

Letos  máme hned několik novinek. Paní Věra Kučerová nám ušila zbrusu nové zimní jupky, v těch se bude vystupovat! Také se poprvé veřejně představí naše stálá členka Verunka Římská, a to jako malá houslistka. Kluků v malé cimbálce přibylo a už jim to taky pěkně zní. Jejich doprovod nás  moc těší a už si to bez nich ani neumíme představit.

Tak jako každý rok i tentokrát jsme do programu zařadily méně známé koledy. Některé vám přímo pod článkem představíme. A když budete chtít, můžete si je spolu s námi zazpívat. Třeba na Štědrý den při koledování. Vy u dobré slivovičky, my u šálku teplého čaje 🙂

                                    Poklidné svátky a po celý příští rok hlavně zdraví přeje Nechoránek

Nenechte nás dlúho státi

Nenechte nás dlúho státi, ozime nás prsty, paty,

nestojíme na peřině, stojíme na velkej zimě.

Nenechte nás dlúho státi, ozime nás prsty, paty,

stojíme na sněhu, ledu, došli jsme k vám na koledu.

  

U Betléma dnes Maria

U Betléma dnes Maria přečistá,

porodila spasitele nám Krista.

/: Chvála na nebi Bohu, chvála na nebi Bohu,

pokoj nám na zemi :/

Anděl z oblak pastuškám se zjevuje,

a veselou novinu nám zvěstuje.

/: Chvála na nebi Bohu, chvála na nebi Bohu,

pokoj nám na zemi :/

 Přispěchali pastuškové k betlému,

hráli skočnou děťátkovi malému.

/: Chvála na nebi Bohu, chvála na nebi Bohu,

pokoj nám na zemi :/

 

 

Mohlo by se vám líbit...