Šachový oddíl TJ Podlužan Prušánky v sezóně 2014/2015

2016_sachy_2015_stepan_omelka_druhyzpravaZpravodaj z Prušánek 2/2015:

Při hodnocení uplynulé sezóny může být šachový oddíl s účinkováním svých družstev v mistrovských soutěžích spokojený. A nyní k jednotlivým družstvům.

A družstvo – 2. Liga E

„A“ družstvo nezačalo svou soutěž tak dobře, jako v uplynulé sezóně, nicméně výrazným vítězstvím v předposledním kole nad Hustopečemi 7-1 uhájilo svou příslušnost v 2. Lize E i pro příští sezónu (celkové 9. místo, poslední tři týmy sestupují). Dlouhodobou oporou týmu je na první šachovnici Andrej Gaša, který v Prušánkách hostuje ze slovenské Senice. Cílem pro příští sezónu bude umístění v klidném středu tabulky.

B družstvo – Krajský přebor II. třídy

Naše „B“ družstvo výborně svou soutěž odstartovalo třemi vítězstvími, nicméně pak přišlo několik nevýrazných výsledků, takže výsledkem bylo celkové 5. místo. Cílem pro příští sezónu bude pohybovat se v horních patrech tabulky.

C družstvo – Okresní přebor I. třídy Hodonín

„C“ družstvo od počátku až po konec základní části soutěž vedlo. Ve finálové části soutěže prohrálo naše „C“ mužstvo pouze s týmem Jiskra Strážnice, což mělo za následek konečné druhé místo právě za tímto týmem.

Konečné pořadí účastníků finálové části:

1. Strážnice                                     14 b
  2. Prušánky C                              12 b
  3. Veselí C                                          3 b
  4. Hodonín B                                      3 b

Štěpánský turnaj, rapid turnaje a simultánka s Davidem Navarou

Tradiční Štěpánský turnaj v bleskovém šachu (2×5 min.) se stal kořistí J. Mayera před P. Balšínkem a R. Dryšlem.

V dubnu se náš tým zúčastnil přeboru Jihomoravského šachového svazu v rapid šachu v Brně a obsadil solidní celkové 7. místo. V květnu na Černohorském soudku v Boskovicích obsadilo naše družstvo pěkné 5. místo.

V dubnu se Taťána Šeráková zúčastnila v Kunovicích simultánky s nejlepším českým šachistou Davidem Navarou (čtrnáctým hráčem světového žebříčku).

Šachový kroužek

Pro ty rodiče, kteří mají zájem, ať neváhají a pošlou v září své ratolesti do šachového kroužku, který probíhá každé úterý od 15:00 v klubovně šachového oddílu pod DPS. Vedoucím kroužku je František Dryšl. Co se týká činnosti šachového kroužku v uplynulé sezóně, tak jsme se 17.12.2014 zúčastnili okresního přeboru družstev ZŠ v rapid šachu konaného ve Vacenovicích. Prušánky reprezentovali A. Vávra, M. Hlaváček, D. Hnátek a Š. Omelka a umístili se na konečném 3. nepostupovém místě do krajského přeboru. 13.12.2014 na velkém vánočním turnaji žáků v Břeclavi obsadil Š. Omelka v mladších žácích 32. místo (91 účastníků) a ve starších žácích M. Hlaváček 19. místo (celkem 32 účastníků). Dále se šachový kroužek zúčastnil krajského kola v rapid šachu mládeže v Ratíškovicích, zde se nejlépe umístil na 35. místě M. Hlaváček (82 účastníků).

Další mládežnická akce se konala 6.6.2015 v Ratíškovicích – jednalo se o okresní přebor mládeže v rapid šachu jednotlivců. Pěkného úspěchu dosáhl Štěpán Omelka, který vyhrál kategorii do 13-ti let a celkově skončil třetí.

Přeborníkem šachového kroužku, který probíhal od podzimu do jara, se stal Š. Omelka před D. Hnátkem a A. Kujou.