Z činnosti Slováckého krúžku Prušánky v roce 2016

Zpravodaj 1/2017: Spousta zpívání, cestování a vína, i tak by se dal shrnout loňský rok našeho slováckého krúžku. Vše se začalo plánovat už na začátku roku, kdy jsme na valné hromadě v půlce února doladili “noty činnosti” a schválili potřebné administrativní záležitosti zajišťující hladký chod krúžku i v roce 2016. Taky jsme si zvolili své nové zástupce do správní rady krúžku, tzv. sedm statečných.

Naše cestování však odstartovalo již 31. ledna ve Vacenovicích, kde se v plné parádě představil na fašaňkových slavnostech prušánecký mužský sbor. S příchodem jara v dubnu pak sbor vzorně reprezentoval na Zpívání mužských sborů v Kněždubu a taky v polovině května v Miloticích.

Po týdnu příprav přišel koncem května čas na tradiční, již sedmnácté, Májové zpívání, kde se představilo deset folklórních sborů z Podluží a dalších moravských regionů a uvítali jsme zde i smíšený pěvecký soubor ze slovenského Kuklova. Divákům svými tanci a zpěvem udělaly radost i děti ze čtyř folklórních souborů, které vystoupily na Zpívání v rámci 2. Dětského folklórního odpoledne. Inu, vždy potěší pohled na mladé pokračovatele folklórních tradic a  jejich dětský smích a bezprostřednost.

Pěvecké turné mužského sboru pak pokračovalo i v červnu, kdy se naši mužáci zúčastnili zpívání na Vrbici.

Nenudila se ani cimbálová muzika Verbuňk, která zvesela hrála po celé odpoledne a večer místním i přespolním návštěvníkům 7. ročníku otevřených sklepů u Nechor.

Nelenili jsme ani o prázdninách, hned začátkem července se náš mužský sbor vydal na zpívání do Dolních Dunajovic a pak i se ženským sborem odjel oplatit návštěvu do Kuklova na Slovensku na tamější kulturní slavnosti. Druhý víkend v srpnu naše sezóna vrcholila 35. ročníkem “předhodové besedy u cimbálu”, jejíž pořádání má již od devadesátých let na starost právě slovácký krúžek.

No, a když jsme všichni úspěšně dohodovali, představil se mužský sbor ještě v srpnu na kulturní akci v Kozojídkách a v září na folklórních slavnostech v Kunovicích. Samozřejmě že si mužáci ani ženský sbor nemohli nechat ujít zpívání na tradiční slavnosti Vinobraní u Nechor, kterému tentokrát přálo jak počasí, tak velká přízeň návštěvníků. Nezaháleli ani sólový zpěváci, v průběhu září se mužské dueto J. Ševčík a Z. Böhm představilo v Charvatské Nové Vsi v rámci Večera plného duet.

V druhé polovině října si mužský i ženský sbor opět balí své kufry s krojem a vyjíždí zase potěšit svými podlužáckými písněmi na Slovensko, tentokrát do Jaslovských Bohunic, kde se jim dostalo velmi vřelého přijetí. Úspěšnou loňskou sezónu pak mužský sbor zakončil 12. listopadu na domácí půdě vystoupením na martinských hodech v Prušánkách.

A nyní už se těšíme, že snad letošní sezóna bude aspoň stejně úspěšná jako ta loňská.

Josef Hromek, předseda Slováckého krúžku