Zprávičky z farnosti

2016_zehnani_aktovek_2014Zpravodaj z Prušánek 3/2014:

21 .6 .2014 se v naší farnosti uskutečnila pro zájemce duchovní obnova, kterou vedl P. Roman Strossa. Duchovní obnovy slouží především k tomu, aby se člověk v dnešní uspěchané době zastavil, podíval se na svůj život s nadhledem, tzv. si „dovychutnal“ minulost a načerpal sílu do budoucnosti – a to vše v dialogu s Bohem. Rozhodně to není ztráta času, jak by si mohl někdo myslet.

Letos je tomu již dvacet let, kdy byla zasvěcena P. Marii Matce smíření kaplička u kostela. Toto výročí jsme si připomněli už ve čtvrtek 7. srpna v kapličce modlitbou za farnost i za celou obec, následně potom v neděli slavnostní hodovou mší svatou. Dvacet let není tak dlouhá doba pro vytvoření tradice. Proto si musíme tuto krátkou historii neustále připomínat. Když to řeknu obrazně a s humorem, tak Sv. Martin, patron našeho chrámu, se projevil jako opravdový gentleman, když ustoupil P. Marii v malé kapličce, aby se ona v tento den oslavila. Ale bez tohoto duchovního významu by byly hody pouhou obecní veselicí.

Poslední prázdninovou neděli požehnal p. farář dětem aktovky. Pomodlil se za ně a popřál dětem, aby se jim ve škole dobře dařilo. Ke vzdělávání patří také výuka náboženství. Letos se přihlásilo celkem 43 dětí. Výuku povede opět katechetka p. Edita Mrlíková.

Od září začal také fungovat pod vedením Martina Nováka nový dětský sbor. Je určen pro děti zhruba od pěti do dvanácti let s podporou rodičů a všech, kdo rádi zpívají. Jde hlavně o to, aby děti získávaly kladný vztah k liturgii a svým zpěvem oživily dětskou mši svatou, která bývá každou středu v 18 hodin. Nácvik písní probíhá hodinu před mší na faře. Kdo by se chtěl přidat, bude určitě vítaný.

Na podzim čekají naši farnost také volby. Bude zvolena nová ekonomická a pastorační rada. Tady nejde o žádné rozdělování funkcí, ani mocenské rozhodování úzké skupiny lidí, ale především o službu farnosti. Rádi bychom, aby se ve farnosti vytvořilo společenství aktivních farníků, kterým půjde o dobro farnosti.

Na závěr přeju všem krásný a barevný podzim.

Za farnost Jitka Omelková, foto: Petr Omelka