Zveme na prázdninové akce

Léto v Prušánkách se ponese ve znamení sportovního klání, hasičské soutěže i tradičních hodů.

SK Podlužan Prušánky oddíl kuželek vás zve na 9. ročník Memoriálu zakladatele kuželek v Prušánkách Stanislava Zálešáka, který se koná ve dnech od 16. 7. – 4. 8. 2018, hrací doba vymezena pondělí až pátek od 17:00-22:00 hodin, sobota a neděle od 14:00-22:00 hodin. Po domluvě možnost odehrání v SO a NE už od 10:00 hodin. Každý rok na přelomu července a srpna organizuje oddíl pravidelný třítýdenní kuželkářský turnaj s mezinárodní účastí, nenechejte si letošní ročník ujít! Podrobností, přihlášky, zajímavosti: www.kuzelkyprusanky.cz

V sobotu 4. srpna se koná tradiční Noční soutěž hasičů. Prušánečtí hasiči jsou pořadatelem této soutěže “O pohár starosty obce Prušánky”, která je velmi oblíbenou akcí nejen místních občanů. Do parku u koupaliště se už odpoledne sjíždí soutěžní družstva, bývá jich kolem třiceti. A nesoutěží jen muži, ale i ženy. Úderem půl deváté je nástup všech soutěžících a hned poté je soutěž zahájena. Družstva se na základně střídají v rychlém sledu, ale i tak se poslední soutěžící rozbíhají kolem jedné hodiny po půlnoci. Potom se už čeká na vyhlášení výsledků.

O týden později (11. – 14. srpna) ožijí Prušánky hodovým veselím. Tradiční prušánecké hody pod zeleným jsou čtyřdenní a konají se v srpnu. „Pod zeleným“ proto, že nad tanečním místem, tam, kde je postavena „mája“, je střecha ze zelených listnatých větví, které mají tanečníky, muzikanty i hosty chránit před sluníčkem. Hody jsou pravidelně zahájeny sobotní besedou u cimbálu, kterou ve spolupráci s obecním úřadem organizuje místní Slovácký krúžek. Na besedě vystupuje jejich mužský a ženský sbor a pozvaná hosté. Ostatní hodové dny má na starosti Občanské sdružení Chasa Prušánky a obecní úřad. Hlavním hodovým dnem je neděle. V pondělí odpoledne opět vychází krojovaný průvod, tentokrát pro své stárky. Stárci jsou celkem tři, nejdříve se jde pro třetího, potom pro druhého a nakonec pro prvního – hlavního stárka. Protože i pondělní hody trvají ranních hodin, je potřeba, aby se hodaři prospali a tak úterní hody začínají až večer. Úterní zábava je velmi specifická, neuvidíte tady žádné krásné krojované páry. Děvčata si oblékají všední chlapecký kroj, „třaslavice“, což jsou bílé plátěné kalhoty, plátěná košile a modrá zástěra. Chlapci se převlékají za děvčata či staré ženy, ale o jejich úboru se dá spíše říct, že jsou za maškary. Stejně jako v neděli přijíždí skupinky chlapců a děvčat z okolí a předvádí vtipné scénky, zpívají veselé, mnohdy výsměšné písničky vlastní tvorby.

Rozloučení s prázdninami se stalo milou tradicí pro všechny školáky a jejich rodiče. Je setkáním rodin a přátel před začátkem školního roku. Termín letošního rozloučení je 24. 8.

Přejeme vám krásné léto, hodně pohody, setkání s přáteli, poznání nových míst a načerpání sil.

Mohlo by se vám líbit...